Απολογισμός Ομάδας Βιβλιοθήκης 2011-2012

«Με ένα βιβλίο ταξιδεύω»

Απολογισμός της Ομάδας Βιβλιοθήκης για το 2011-2012

Η σχολική χρονιά άρχισε πολύ δυναμικά. Πριν καλά καλά αποχαιρετήσουμε το καλοκαίρι, πριν αρχίσουμε τα μαθήματα, συμμετείχαμε σε εκδήλωση που έγινε στη δημοτική βιβλιοθήκη «Δημητρίου Λιάκουρη» στις 3 Σεπτεμβρίου 2011. Στην εκδήλωση αυτή, που οργάνωσε ο «Σύλλογος Αυλωνιτών το Σάλεσι» και περιλάμβανε έκθεση ασπρόμαυρου φωτογραφικού υλικού από τον Αυλώνα και ομιλία σχετική με τον ρόλο των βιβλιοθηκών, συμμετείχε και η Ομάδα Βιβλιοθήκης του σχολείου μας. Παρουσίασε ένα απόσπασμα από το αφιέρωμα στον ποιητή της θάλασσας Νίκο Καββαδία από σχετική εκδήλωση που είχε παρουσιαστεί στο σχολείο μας.

Στον υπέροχο κήπο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης με τη θαυμάσια θέα ζήσαμε μια μαγική βραδιά με τους μελοποιημένους στίχους του Νίκου Καββαδία να μας ταξιδέψουν?

Στις πρώτες μας συναντήσεις, μαζί με τις υπεύθυνες της ομάδας βιβλιοθήκης κ. Άννυ Τσενέ και Νάντια Τσενέ, αποφασίσαμε για τις δραστηριότητες της ομάδας μας. Το 2011 ήταν χρονιά αφιερωμένη στα 100 χρόνια από τη γέννηση του Οδυσσέα Ελύτη. Έτσι λοιπόν αρχίσαμε τη γνωριμία μας με τον ποιητή και ξεδιπλώσαμε πολλές πτυχές της ζωής και του έργου του. Η ομάδα μας με πολύ κέφι και όρεξη δούλεψε για τη δημιουργία σχετικής απογευματινής εκδήλωσης, που έγινε στις 5 Μαρτίου 2012. Δημιουργήσαμε βίντεο με αφετηρία μελοποιημένα ποιήματα του Ελύτη, ετοιμάσαμε παρουσίαση για τη ζωή και το έργο του ποιητή, διαμορφώσαμε μία δραματοποιημένη παρουσίαση της ποιητικής του σύνθεσης «Μονόγραμμα». Παράλληλα καταπιαστήκαμε με τη διαμόρφωση και τη διακόσμηση του χώρου, με την οργάνωση έκθεσης ζωγραφικής στο σχολείο μας με έργα από την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας, με τη δημιουργία κήπου του Οδυσσέα Ελύτη και με την όλη διοργάνωση της εκδήλωσης (αφίσα, πρόγραμμα, προσκλήσεις, μπουφές και άλλα.).

Επιδιώκοντας να παίρνουμε μέρος στη ζωή της τοπικής κοινωνίας και να συνεργαζόμαστε με τους τοπικούς συλλόγους, συμμετείχαμε στη γιορτή της μητέρας που οργάνωσε ο «Σύλλογος Αυλωνιτών το Σάλεσι». Στην εκδήλωση αυτή, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 13 Μαΐου στο Πνευματικό Κέντρο Αυλώνα, μέλη της ομάδας μας διάβασαν στο κοινό το τρυφερό κείμενο του Paulo Coelho, «Και ο Θεός έπλασε τη μητέρα», αλλά και ένα χιουμοριστικό κείμενο της Έλενας Ακρίτα που καυτηριάζει την υπερπροστατευτικότητα της Ελληνίδας μητέρας.