Ενημερωτικό Φθινοπώρου 2020

1ο Γυμνάσιο Αυλώνα                                                                σχολ. έτος 2020-2021
22950 41365
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ">mail@gym-avlon.att.sch.gr

Αγαπητοί γονείς
Μία νέα σχολική χρονιά άρχισε, μια χρονιά με περισσότερες δυσκολίες από αυτές που αντιμετωπίζαμε συνήθως τα προηγούμενα χρόνια. Με το ενημερωτικό σημείωμα που ακολουθεί θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δυσκολίες αυτές και γενικότερα για μια σειρά από ζητήματα που σας αφορούν.

Ελλείψεις σε διδακτικό προσωπικό
Υπάρχουν οι εξής ελλείψεις στο σχολείο συνολικά: 10 ώρες φιλολογικές, 10 ώρες Φυσικής / Γεωγραφίας, 4 ώρες Πληροφορικής και 10 ώρες Τεχνολογίας. Εκτός από το μάθημα της Τεχνολογίας που δε διδάσκεται καθόλου, τα υπόλοιπα μαθήματα διδάσκονται μεν, αλλά στα περισσότερα τμήματα έχει γίνει περικοπή μίας ώρας. Θα γίνουν προσλήψεις ανπληρωτών τις επόμενες ημέρες και ίσως καλυφθούν τα κενά. Επισημαίνεται όμως ότι υπήρξαν εκπαιδευτικοί που τοποθετήθηκαν στο σχολείο μας τον Αύγουστο, αλλά δεν αποδέχτηκαν την πρόσληψη καθώς επέλεξαν να μην εργαστούν φέτος σε σχολείο λόγω των ειδικών συνθηκών.

Τμήματα
Έχουν δημιουργηθεί 8 τμήματα στα οποία αυτή τη στιγμή φοιτούν:
Α1: 14 / Α2: 14 / Α3: 17 μαθητές/τριες
Β1: 20 / Β2: 14 / Β3: 20 μαθητές/τριες
Γ1: 23 / Γ2: 22 μαθητές/τριες
Η άνιση κατανομή παιδιών σε ορισμένα τμήματα σχετίζεται με το μέγεθος της αίθουσας.

Λειτουργία σχολείου και Covid-10 – Εξ αποστάσεως διδασκαλία
Θα περιοριστούμε σε ορισμένες μόνο επισημάνσεις, καθώς περισσότερες λεπτομέρειες παρουσιάζονται σε ξεχωριστή ανακοίνωση.
- Στην περίπτωση που κλείσει κάποιο τμήμα λόγω κρούσματος, παρέχεται σύγχρονη, δηλαδή ταυτόχρονη, διδασκαλία και η παρακολούθησή της είναι υποχρεωτική. Σύχρονη διδασκαλία παρέχεται και στους μαθητές που λόγω Covid-19 απουσιάζουν από το σχολείο. Χρησιμοποιείται η πλατφόρμα Webex και το e- class του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ). Περισσότερες λεπτομέρειες θα παρουσιαστούν σε ξεχωριστή ανακοίνωση.
- Εάν ένας μαθητής εμφανίσει έστω και ήπια συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 εκτός του χώρου του σχολείου, παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων. Εάν παρουσιάσει συμπτώματα στον χώρο του σχολείου, απομακρύνεται από αυτό και επιστρέφει στο σπίτι του.
- Στο σχολικό πούλμαν τα παιδιά οφείλουν να φορούν μάσκα και να κάθονται στις ίδιες θέσεις κάθε μέρα, ώστε να μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση.

Βιβλία, καθαριότητα, υλικοτεχνική υποδομή
- Τα βιβλία έχουν διανεμηθεί κανονικά στους μαθητές.
- Όσον αφορά στην καθαριότητα, φέτος εργάζεται στο γυμνάσιο μία καθαρίστρια πλήρους απασχόλησης, αντί για μειωμένου ωραρίου όπως τα προηγούμενα χρόνια. Έτσι υπάρχει καθαρίστρια κατά τη διάρκεια της πρωινής λειτουργίας του σχολείου και όχι μόνο τις απογευματινές ώρες.

- Όσον αφορά στον εξοπλισμό:
Α) Έχουν εξοπλιστεί όλες οι σχολικές αίθουσες με υπολογιστή, προτζέκτορα, οθόνη και σύνδεση στο διαδίκτυο, κατόπιν δωρεάς της Εταιρείας Κοινωνικής Προσφοράς Ελληνικού Εφοπλισμού Συν-Ένωσις. Στο πλαίσιο αυτού του έργου, άλλαξαν επίσης όλες οι πόρτες του Γυμνασίου, τοποθετήθηκε συναγερμός, καθώς και σιδεριές στους φεγγίτες των αιθουσών για λόγους ασφάλειας.
Β) Έχουν διατεθεί 3 τάμπλετ μέσω του Υπουργείου Παιδείας από δωρεά της Εταιρείας Κοινωνικής Προσφοράς Ελληνικού Εφοπλισμού Συν-Ένωσις προς τα σχολεία της χώρας. Επιπλέον, έχουν διατεθεί στο σχολείο μας 10 τάμπλετ και 3 laptop από τον Όμιλο Ελληνικά Πετρέλαια.
Γ) Εξασφαλίστηκε κλιματιστικό για τη Βιβλιοθήκη του σχολείου όπου δεν υπήρχε θέρμανση, κατόπιν δωρεάς της εταιρείας κοινωνικής προσφοράς Δεσμός.

- Όσον αφορά στις κτηριακές εγκαταστάσεις:
Α) Επισκευάστηκε το κλειστό Γυμναστήριο που ήταν εκτός λειτουργίας για μία πενταετία και επιπλέον κατασκευάστηκαν στον χώρο αποδυτήρια, τουαλέτες και λουτρά. Η επισκευή έγινε από την ΚτΥΠ ΑΕ, που είναι η υπεύθυνη για όλες τις κρατικές κτηριακές υποδομές εταιρεία του δημοσίου. Εκκρεμεί η παράδοση του χώρου.
Β) Κατασκευάστηκε γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5 μέσω του προγράμματος του Υπουργείου Εσωτερικών Φιλόδημος που υλοποιεί ο Δήμος Ωρωπού. Εκκρεμεί η παράδοση του χώρου.
Γ) Κατασκευάστηκε σκέπαστρο στην αυλή μέσω του προγράμματος του Υπουργείου Εσωτερικών Φιλόδημος που υλοποιεί ο Δήμος Ωρωπού.

Μεταφορά
Εκτελούνται 2 δρομολόγια ως εξής: α) Μήλεσι-Μαλακάσα-Αυλώνας και β) Περιοχή Ασωπού-Ασπροχώρι-Αυλώνας.
Τα λεωφορεία αναχωρούν από το σχολείο στις 14.15.

Κλείνουμε το ενημερωτικό αυτό σημείωμα με την ευχή να ξεπεραστούν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε. Έτσι κι αλλιώς όμως δε σκοπεύουμε να τις αφήσουμε να μας κάμψουν.
Καλή σχολική χρονιά

Αυλώνας 2 Οκτωβρίου 2020