Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Το πρόγραμμα της θεματικής εβδομάδας 2018

1Ο Γυμνάσιο Αυλώνα

Αυλώνας 9 Μαρτίου 2018

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ 2017 - 2018

Την εβδομάδα 12 – 16 Μαρτίου2018 το σχολείο μας υλοποιεί τη Θεματική Εβδομάδα, που πραγματοποιείται για δεύτερη χρονιά στα γυμνάσια, με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Την εβδομάδα αυτή δεν πραγματοποιούνται τα μαθήματα σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα, αλλά αναπτύσσονται ποικίλες δράσεις σε σχέση με συγκεκριμένους θεματικούς άξονες.

Οι θεματικές ενότητες με τις οποίες ασχολούμαστε είναι: ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΘΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ΕΜΦΥΛΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ.

Στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας έχουμε σχεδιάσει μία σειρά μαθημάτων, στα οποία οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία: να εργαστούν σε ομάδες με φύλλα εργασίας, να παρακολουθήσουν βίντεο και κινηματογραφική ταινία, να συζητήσουν, να πάρουν μέρος σε παιχνίδια ρόλων, να φτιάξουν αφίσα, να ζωγραφίσουν, να δημιουργήσουν τραγούδι κ.α.

Πιο αναλυτικά, προγραμματίζονται οι ακόλουθες δραστηριότητες:

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 12/3

1η, 2η ώρα: «O ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΔΗΓΟΣ»: ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΟΝ ΙΑΒΕΡΗ

3η, 4η ώρα: «ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ»: ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΕΚΠ/ΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ & ΚΟΥΙΖ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

5η ώρα: «TΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ – Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΛΩΝΑ»: ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΕΚΠ/ΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ, ΒΙΝΤΕΟ & ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

6η ώρα : «ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ»: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΦΙΣΑΣ – ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΘΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ

ΤΡΙΤΗ 13/3

ώρα: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ – ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ: ΕΙΣΗΓΗΣΗ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

2η ώρα: ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΠΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ/ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΚΟΠΙΑ: ΕΙΣΗΓΗΣΗ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

3η, 4η ώρα: ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΤΗ – ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΙΤΙΑ-ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ, ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΟΛΩΝ

5η, 6η ώρα: «ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ»: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΩΝ - ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 14/3

1η ώρα: «ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΥΛΩΝΑ»

2η, 3η, 4η ώρα: «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ»

ΑΓΡΟΤΙΚΑ: ΛΑΔΙ, ΣΤΑΦΥΛΙ, ΦΥΣΤΙΚΙ

ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΑ: ΧΟΙΡΟΙ, ΑΙΓΟΠΡΟΒΑΤΑ

ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ

5η, 6η ώρα: «ΠΡΟΩΘΩΝΤΑΣ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ»: ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥ ΦΥΛΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΣΕ ΠΕΤΡΕΣ

ΕΜΦΥΛΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ

Πέμπτη 15 / 3

1η, 2η ώρα: «Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ», «ΠΡΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΟΥΣ»:

3η, 4η, 5η, 6η ώρα: ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ & ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑTΑ

Παρασκευή 16 / 3

1η ώρα: «ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ»: ΒΙΝΤΕΟ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ

2η, 3η ώρα: Ολοκλήρωση των δημιουργικών εργασιών: Αφισών, τραγουδιών, φυλλαδίων κ.α.

4η, 5η ώρα: Δράση ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας

5η ώρα: Παρουσίαση στο θέατρο των εργασιών της εβδομάδας