ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ-ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μπερτόλης Άγγελος & Κυρπής Κυριάκος

Κατεβάστε εδώ τη Παρουσίαση του Προγράμματος 2006-07

anakik1

anakik2Το πρώτο πρόγραμμα που αναπτύξαμε αποτελεί συνέχεια και επέκταση του περσινού προγράμματος ανακύκλωσης που εφαρμόστηκε στο σχολείο μας. Μετά την επιτυχία της εφαρμογής του την προηγούμενη σχολική χρονιά, τόσο σε επίπεδο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης όσο και σε πρακτικό επίπεδο (συλλογής μπαταριών), αποφασίσαμε να το εφαρμόσουμε και φέτος ώστε η εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και η ανακύκλωση να γίνουν τρόπος ζωής για όλους μας.

Συνεχίσαμε λοιπόν τη συνεργασία μας με την εταιρεία ΑΦΗΣ (ανακύκλωση μπαταριών) και προσπαθήσαμε να συλλέξουμε και άλλα απορρίμματα που ανακυκλώνονται (αλουμίνιο, χαρτί). Επιπλέον, οργανώσαμε ένα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ στον οποίο με απερίγραπτο ενθουσιασμό και ζήλο συμμετείχαν όλα τα τμήματα και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων για να μας επιβραβεύσει τύπωσε μπλουζάκια με οικολογικά μηνύματα και τα πρόσφερε στους νικητές.

Οι καθηγητές που ήταν υπεύθυνοι για το πρόγραμμά μας προσέφεραν μια οικολογική εκδρομή στην Πάρνηθα.

anakik3Παράλληλα με τη διαδικασία της ανακύκλωσης ερευνούσαμε οτιδήποτε σχετικό με τη μείωση της σπατάλης πόρων και ενέργειας, συζητούσαμε και προσπαθούσαμε να εφαρμόσουμε ιδέες μείωσης της δαπάνης ενέργειας. Οι περισσότεροι από εμάς, πείσαμε τους γονείς μας να βάλουμε λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας στα σπίτια μας και έτσι καταφέραμε να μειώσουμε το λογαριασμό της ΔΕΗ και αν μειώσουμε τις εκπομπές ρύπων στην ατμόσφαιρα. Αυτές και άλλες ιδέες, δικές μας αλλά και έξυπνες ιδέες που δανειστήκαμε από ευαισθητοποιημένους ανθρώπους και φορείς έχουμε συγκεντρώσει σε ειδικό εντυπάκι που έχουμε δημοσιεύσει σε κάθε τμήμα.

Στις δράσεις μας αυτές αφορμή στάθηκε η εργασία που μας ανέθεσαν οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος με τίτλο «βρες το ενεργειακό σου αποτύπωμα». Πρόκειται για ένα διαδικτυακό παιχνίδι που δημιούργησε η περιβαλλοντική οργάνωση wwf και σου δείχνει πως υπολογίζεις την ενέργεια που δαπανάς καθημερινά στο σπίτι σου και βέβαια σε ευαισθητοποιεί για να τη μειώσεις.

Με τέτοιες δραστηριότητες και μπόλικο κέφι φτάσαμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς και ενός ακόμη προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Οι εντυπώσεις και τα συναισθήματά μας;

Σίγουρα νιώθουμε όμορφα που συνεργαστήκαμε, γελάσαμε, κινητοποιηθήκαμε, αγχωθήκαμε, απογοητευτήκαμε κάποιες φορές. Όμως αυτό είναι η ζωή. Κι εμείς είμαστε εδώ. Παρόντες. Συνειδητοποιημένοι στο μέγεθος των προβλημάτων αλλά αποφασισμένοι να δίνουμε τις μάχες μας. Να προσπαθούμε.

Γι? αυτό και δεσμευόμαστε να συνεχίσουμε μέσα κι έξω από το σχολείο την ανακύκλωση. Θα συνεχίσουμε να ζητάμε από το Δήμο μας την εφαρμογή της ανακύκλωσης σ? όλο το χωριό. Θα αγωνιζόμαστε για τον τόπο μας, για το μέλλον μας, για τη ζωή μας.

Άλλωστε όλοι δεν συμφωνούν πως ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;

Περιβαλλοντική Ομάδα Γυμνασίου Αυλώνα