Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Λειτουργία του σχολείου Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του 1ου Γυμνασίου Αυλώνα

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του 1ου Γυμνασίου Αυλώνα

1o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΥΛΩΝΑ                                      Σχολ. Έτος 2020-2021

Τηλ. 22950 41365

mail@gym-avlon.att.sch.gr

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του σχολείου

Η οργάνωση της σχολικής ζωής, το κλίμα μέσα και έξω από την τάξη, η επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας διαμορφώνουν το πλαίσιο μέσα στο οποίο εντάσσεται ο μαθητής. Υπευθυνότητα, συνεργατικότητα, συλλογικό πνεύμα, σεβασμός, δημοκρατικός διάλογος, ανοχή και αναγνώριση είναι λέξεις κλειδιά.

Ειδικότερα, προκειμένου να διαμορφώνεται το κατάλληλο παιδαγωγικό και διδακτικό κλίμα:

• Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται εγκαίρως στο σχολείο και να βρίσκονται στην τάξη κάθε διδακτική ώρα αμέσως μετά το κουδούνι, ώστε να μην διακόπτουν το μάθημα αλλά και να αποφεύγουν τις ωριαίες απουσίες λόγω καθυστέρησης.
  • Η τάξη, η ησυχία και το ήρεμο κλίμα μέσα στην αίθουσα είναι απαραίτητα. Όταν οι μαθητές αποβάλλονται από την τάξη επειδή ενοχλούν, είναι υποχρεωμένοι να προσέλθουν στο γραφείο όπου και παραμένουν όλη τη διδακτική ώρα. Για κάθε ωριαία αποβολή από την τάξη καταγράφεται μια απουσία.
  • Κανένας μαθητής δε φεύγει από το Σχολείο χωρίς την άδεια της διευθύντριας και τη σύμφωνη γνώμη του κηδεμόνα του. Η αυθαίρετη απουσία από το μάθημα αλλά και από οποιαδήποτε σχολική δραστηριότητα συνεπάγεται, εκτός από την αδικαιολόγητη απουσία, την τιμωρία του μαθητή.
  • Οι μαθητές θα πρέπει να αποχωρούν από τον χώρο του σχολείου όταν σχολάνε, εκτός από όσους χρησιμοποιούν πούλμαν, που θα πρέπει να παραμένουν σε συγκεκριμένο χώρο.
  • Σε περίπτωση απουσίας καθηγητή επιδιώκουμε οι μαθητές να απασχολούνται, χωρίς να ενοχλούν τους συμμαθητές τους. Φροντίζουμε λοιπόν να απασχοληθούν από άλλον καθηγητή με εργασία στην τάξη, με προβολή DVD, με παιχνίδι στην αυλή, με επιτραπέζια παιχνίδια κ.α. Οι μαθητές οφείλουν να είναι στη διάθεση του καθηγητή που τους απασχολεί και να μην απομακρύνονται.
  • Στο μάθημα της Γυμναστικής οι μαθητές πρέπει να φορούν κατάλληλη ενδυμασία, όπως ορίζει ο Γυμναστής, άλλως καταλογίζεται απουσία.
  • Απαλλαγή από το μάθημα της Γυμναστικής, ολική ή για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα, γίνεται με αίτηση του κηδεμόνα και γνωμάτευση γιατρού ή νοσηλευτικού ιδρύματος. Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών γίνεται με υπεύθυνη δήλωση των γονέων. Μαθητής που για κάποιο λόγο δεν παρακολουθεί ένα μάθημα (απαλλαγμένος, ασθενής κ.λ.π.) παραμένει στους χώρους διδασκαλίας και είναι κάθε στιγμή στη διάθεση των διδασκόντων.
  • Το κάπνισμα απαγορεύεται και τιμωρείται.
  • Απαγορεύεται η φωτογράφηση, μαγνητοφώνηση ή βιντεοσκόπηση οποιουδήποτε προσώπου στον σχολικό χώρο, χωρίς την έγκριση του προσώπου αυτού. Το παράπτωμα κρίνεται πολύ σοβαρό και τιμωρείται αυστηρά.
  • Η χρήση κινητού τηλεφώνου απαγορεύεται και τιμωρείται. Σε περίπτωση που για σοβαρό λόγο ο μαθητής έχει μαζί του κινητό τηλέφωνο, πρέπει να παραμένει κλειστό και να ενεργοποιείται μόνο με τη λήξη του σχολικού προγράμματος.
  • Οι μαθητές πρέπει να σέβονται τη δημόσια περιουσία. Οφείλουν λοιπόν να χρησιμοποιούν προσεχτικά τους σχολικούς χώρους και τη σχολική περιουσία.