Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Απολογισμός δραστηριοτήτων Δραστηριότητες σχολικού έτους 2022-2023

Δραστηριότητες σχολικού έτους 2022-2023

1ο Γυμνάσιο Αυλώνα                                             σχολικό έτος 2022-2023

Προγράμματα & Ομάδες

Εκδηλώσεις, Δράσεις

Εξορμήσεις & Εκδρομές

Προγράμματα –Ομάδες

• ü  Ομάδα Εφημερίδας: Έκδοση δύο τευχών του περιοδικού του σχολείου «Σοβαρότης Μηδέν» και ενημέρωση ιστοσελίδας στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Μιλώ και Γράφω» μεκείμενα μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών και γονιών (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ν. Τελιγάδας, Ν. Τσενέ, Γ. Κοτσίκου)

• ü  Ομάδα Βιβλιοθήκης: πρόγραμμα γνωριμίας με διάφορες χώρες: «Ασπρόμαυρα ταξίδια» (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ά. Κέκη, Ν. Τσενέ)

• ü  Εργαστήρια Δεξιοτήτων-Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός: Δημιουργία δύο ψηφιακών βιβλίων από τη Γ΄ Γυμνασίου με έρευνα επαγγελματικών ενδιαφερόντων των μαθητών/τριών, μονογραφίες επαγγελμάτων και συνεντεύξεις από άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος των μαθητών/τριών που μοιράζονται τις επαγγελματικές τους εμπειρίες (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Π. Ξεναρίου, Κ. Πετρογιάννης)

• ü  Ομάδα Τοπικής Ιστορίας της Γ΄ Γυμνασίου – «Όταν γίναμε ταινία»: δημιουργία βίντεο με αφετηρία ταινίες που γυρίστηκαν στον Αυλώνα (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Π. Ξεναρίου). Η δουλειά των μαθητών/τριών υποβλήθηκε σε διαγωνισμό της ΕΡΤ.

• ü  «Από πού κρατά η σκούφια μου;»: δημιουργία δύο βίντεο με επίκεντρο την καταγωγή και την οικογενειακή ιστορία των παιδιών της Γ΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Π. Ξεναρίου, Κ. Πετρογιάννης)

• ü  Ομιλίες παιδιών-TEDTALKSΜαθητικό Κολλάζ: Ομιλίες μαθητών και μαθητριών για θέματα που τους απασχολούν με αφετηρία προσωπικές τους εμπειρίες (άγχος, σχολικός εκφοβισμός, μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο, εφηβεία και αρνητικές σκέψεις, συμμετοχή σε σχολικές δράσεις, τέχνη ως διέξοδος, διέξοδοι από τον εθισμό στο κινητό) στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Μιλώ και Γράφω» (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ε. Γρηγόρη. Μ. Λορθέ, Σ. Τσιώλη)

• ü  «Αντιπελάργηση»: Δράση με το ΚΑΠΗ Κορυδαλλού με στόχο τη διαγενεακή μάθηση και την ψυχική επαφή των μαθητών/τριών με την τρίτη ηλικία (Β1, Β2) (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δ. Τζανακάκη)

• ü  Συμμετοχή του σχολείου στο πενταετές πρόγραμμα YES - «Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία των Παιδιών και των Εφήβων», που ξεκίνησε να υλοποιείται στις αρχές του 2021, με στόχο να συμβάλει στην ενίσχυση της παρεχόμενης φροντίδας ψυχικής υγείας σε παιδιά και εφήβους, καθώς και στην ενδυνάμωση των υποδομών για την πρόληψη, αξιολόγηση και τη θεραπεία παιδιών και νέων με ανάγκες ψυχικής υγείας, στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο της Πρωτοβουλίας για την Υγεία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), που υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας. Το πρόγραμμα περιλάμβανε συναντήσεις των μαθητών – εκπροσώπων σχολείων και βιωματικά εργαστήρια, συναντήσεις των εκπαιδευτικών συνεργών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, καθώς και τον σχεδιασμό και υλοποίηση δράσης στα εμπλεκόμενα σχολεία με θέμα το άγχος. Στο σχολείο μας σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε η δράση «Μη μου λες να χαλαρώσω» με θέμα το άγχος (Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ν. Τσενέ, Π. Ξεναρίου)